Finance a vybavení

Finance

ČLENSKÉ PŘÍSPĚVKY

Členské příspěvky činí 1400 Kč/školní rok. Lze využívat příspěvky Aktivní město (v roce 2020 to byla částka 600 Kč). Informace o platbě vám vždy zasíláme prostřednictvím emailu.

Příspěvky jsou určeny na:

• provoz klubovny (nájem, elektřina, voda..)
• akce oddílu, materiál a vybavení (sportovní a výtvarné potřeby), ceny pro děti
• registraci v Junáku – provoz vyšších organizačních jednotek, které pro nás zajišťují informační a metodický servis, pořádají pro nás některé akce (Svojsíkův závod, obvodní setkání…), poskytují nám dotace na vzdělávací akce atp. Z registrace je hrazeno i pojištění (úrazové, pojištění odpovědnosti za škody).

Práce vedoucích je čistě dobrovolná!

AKCE

Jednodenní výprava: 100–150 Kč (za dopravu a případně za vstupné)
Vícedenní výprava: 350–500 Kč (ubytování, „delší“ jízdné a společná strava)
Tábor: cca 4500 Kč (pronájem tábořiště, jídlo, jízdné a materiál na program). Konkrétní částku se ale vždy dozvíte v dostatečném předstihu. Lze opět využívat příspěvky Aktivní město. Je vhodné holkám na tábor přidat kapesné – chodíme na výlety a na puťák.

 

Vybavení

BATOH

První na co se při výběru batohu musíme zaměřit je jeho velikost. Obecně platí, že „čím větší batoh mám, tím víc tahám krámů.“ Pro typy akcí, které pořádáme, je vhodné použít batoh do objemu maximálně 50 litrů.

TVAR BATOHU

TVAR BATOHU – pro dlouhodobější nošení a těžší náklady je vhodný batoh s vyšším těžištěm (tj. takový, jehož objem se dá zvětšit vysunutím kapsy směrem nahoru).

KOMORY – je vhodné, když má batoh vnitřní prostor rozdělený přepážkou na 2 komory. Dají se tak oddělit věci, které používáme odděleně (věci na spaní..).

NOSNÝ SYSTÉM
Výztuha zad – musíme si položit pár otázek: Jsou záda batohu vyztužená (používají se duralové trubky nebo pruty, případně plastové výlisky)? Zůstává i po vyjmutí výztuh batoh funkční? Jsou záda dostatečně měkká? Je použit materiál, který umožní pohodlné nošení i na holém těle? Budou záda dostatečně odvětrávat?
Bederní pás – bederní pás je plnohodnotnou součástí nosného systému. Tíha, kterou neseme na bedrech, se nese daleko pohodlněji než na ramenou, a proto se unavíme mnohem později, navíc významně šetří naši páteř. Byl by schopen (alespoň na chvíli) převzít hmotnost celého batohu? Dobrý bederní pás u dobrého batohu je hlavním nosným prvkem. Zabraňuje bederní pás kymácení batohu při chůzi a úklonech? Nerozepne se spona, když se zhluboka nadechnete?
Nosné popruhy – Jsou pohodlné, přiměřeně polstrované? Je možno měnit jejich délku za chůze?
Hrudní popruh – Je výškově nastavitelný? Je pružný – nebrání dýchání? Zabraňuje padání nosných popruhů z ramen?
Kompresní popruhy – Má batoh kompresní popruhy? Slouží k přichycení věcí na batoh a ke zmenšování objemu batohu.

VÍKO – Kryje víko batohu dostatečně vstup do batohu i při vysunutém a naplněném nástavci?

BATOHY PRO ŽENY

Batohy pro ženy mají trochu jinak tvarované a poněkud užší ramenní popruhy i bederní pás, který bývá uzpůsoben tak, aby jej bylo možné nosit v poloze, která nejlépe vyhovuje, někdy bývá odnímatelný. Záda batohu počítají s tím, že je budou nosit menší postavy, jejich výztuha bývá u dna batohu více ohnuta směrem od páteře a je možno ji dále dotvarovat.

BOTY

Co se týká vhodnosti jednotlivých typů obuvi, vždy rozhoduje do jakých podmínek boty potřebujeme.
Pro potřeby turistiky během akcí oddílu jsou nejvhodnější trekingové pohorky – boty, které jsou pevné a při chůzi poskytují oporu. Takovéto boty se hodí pro všechny aktivity ve snadnějším terénu, jednodenní či vícedenní akce. Můžou být jak textilní, tak kožené nebo kombinací obojího. Jejich cena se pohybuje od 2000 Kč výše. Kupují se zpravidla o číslo větší, než máte nohu, jelikož se takové boty kombinují s trekovými ponožkami, které jsou o něco tlustší.

Je nutné dbát na to, aby:
Bota pevně seděla na noze, neklouzala ale zároveň nikde netlačila. V obou případech dochází k velmi nepříjemným odřeninám, které znepříjemňují chůzi.
Šněrování poskytovalo oporu kotníku.
Měla dobře tvořenou klenbu.
Měla polopropustnou membránu, která zamezí nasakování vody.

Nejdůležitější ovšem je, aby byly boty  řádně prošlápnuté, zvlášť před táborem. Jet na tábor v nových pohorkách většinou znamená nohy plné puchýřů a tím méně zábavy na výletech.

SPACÁK

Na tábor bude bohatě stačit třísezónní spacák se syntetickým vláknem a do cca – 10°C. Občas se v noci pohybují teploty až kolem tří stupňů nad nulou, jelikož táboříme u vody. Na tábory nedoporučujeme spacáky s ptačím peřím. Při zvlhnutí klesají jeho izolační vlastnosti. Vzhledem k umístění tábora je vlhkosti ve vzduchu hodně, navíc chodíme i na puťáky, kde se nejednou stalo, že holky zmokly. Sušení je pak problematičtější.

A teď ke spacákům obecně:
Při výběru spacího pytle je třeba zohlednit zejména účel, ke kterému má převážně sloužit a podmínky za nichž bude používán.

Základní orientaci umožňuje toto rozřazení spacích pytlů:
• Letní spacáky – jde o lehké spací pytle pro běžnou prázdninovou turistiku.
• Třísezónní spacáky – spací pytle určené pro jaro, léto i podzim. Vynikají svojí variabilitou, které je možno využít za teplých letních nocí, tak i za chladných horských teplot. Náplň obou těchto typů je možná jak péřová tak syntetická.
• Zimní spacáky – spacák je určen do extrémních klimatických podmínek, používá se téměř výhradně péřový.

Při výběru spacího pytle je nutné se rozhodovat podle následujících parametrů:
•  Termoizolační schopnosti – jsou dány konstrukcí spacáku a množstvím termoizolační náplně. Měřítkem kvality je tzv. loft – výška komor spacího pytle. Ideálním je vysoký loft a nízká hmotnost i objem.
Vodoodpudivost, prodyšnost – tyto vlastnosti zaručí materiál použitý na spacím pytli. Jaké vlastnosti má látka, takový je i spací pytel. Vodoodpudivost zamezuje přijímání vlhkosti z okolí do izolační náplně. Prodyšnost (člověk vypaří během noci 0,75-1,5 litru páry) vnitřního i vnějšího materiálu dovoluje odvádět páru mimo spací pytel.
Hmotnost a objem – nízká hmotnost a malý objem jsou důkazem praktičnosti spacího pytle. Vše však musíme vybírat s ohledem na použití; lepší tahat těžší spacák, než v noci klepat kosu.
Obaly a uchovávání – většinu spacích pytlů zakoupíte v transportním obalu (nebo již v kompresním vaku), používejte je však výhradně jen k přepravě a nošení, doma spacák skladujte ve volném skladovacím obalu nebo jej pověste. Dluohodobější tlak snižuje životnost vláken a peří.

KARIMATKA

Nákup spacáku ještě neřeší na čem se vlastně vyspíte.
Klasická pěnová (Polyethylen, 190-300g) karimatka se hodí pro běžnou prázdninovou turistiku, existuje i její komfortnější „sestra“ z materiálu Polyethylen Eva (250-300g). Má lepší jak izolační vlastnosti tak i odolnost vůči vodě.
• Sportovní variantou je alu-matka (Polyethylen, 160g!), je univerzální, skladná, ale nepříliš pohodlná. Vlastně jen zařídí, abyste zespoda neprochladli.
• Pro ty, kteří touží po pohodlí, je vhodné si pořídit samonafukovací karimatku. Je vyrobena z kombinace materiálů (LiteFoam, Nylon, Polyuretan s PU zátěrem, Staytek apod.) a má nejširší použití. Je však malinko těžší (do 1kg) a náchylná k propíchnutí (větvičky, kamínky apod.).

CELTA

Teplý spacák a měkká karimatka jsou odsouzeny k ranní vlhkosti, chybí-li jim celta. Je nezbytná při táborových puťácích, anebo kdykoliv, kdy je v plánu spaní pod širákem.

Plátěná celta je tábornickou klasikou. Jako přístřešek nepromokne a méně se na ní kondenzuje vlhkost, ale když už se namočí, tak déle schne. V batohu zabere víc místa a je těžší. Při spaní ale nešustí a dá se použít i místo deky nebo pláštěnky, když je venku zima. Je dobré, když je doplněna kovovými oky; starší modely mají poutka a olivky. V Armyshopech se dá pořídit za 300-600 Kč, nejlepší je čtvercová (cca 1,75*1,75cm), či obdélníková (cca 1,5*2m).

Igelitová, či laminátová plachta je skladnější a lehčí, ale zároveň se na ní v noci zevnitř sráží vlhkost a člověk se v ní nezahřeje. Na druhou stranu z ní snadno sklepete vodu a máte naprostou jistotu, že při položení na mokrou zem neprovlhne. Životnost těchto plachet je nižší, než celt plátěných. Dá se sehnat v rozměrech 2×3 m za 300 Kč a není žádný problém, pořídit větší velikost. 2×3 m je ale optimální.