Kroj a co k němu patří

Už Baden-Powell si přál, aby se skauti neodlišovali oblekem, aby prostá košile setřela rozdíly mezi chudými i bohatými a zároveň aby mezi sebou chlapci a děvčata podle jednoduchých označení snadno rozeznali, co kdo z nich sám dokázal. Proto je kroj jedním ze znaků, který je společný skautům celého světa. Liší se sice nášivkami a dalšími drobnostmi, ale základ je jednotný – košile, šátek, turbánek a šňůrka s píšťalkou.

Součástí kroje není jen košile, šátek, turbánek, šňůrka s píšťalkou a kalhoty (tmavé barvy a z manšestru, pro běžné příležitosti postačí džíny nebo jiné), ale mimo jiné i množství nášivek a odznaků. Rozpis nášivek (která kde je, za co se získává a co znamená), si můžeš stáhnout zde.

Kroj si oblékáme k vytahování vlajky, ke slavnostnímu ohni, na oddílové schůzky a k plnění slibu – a to nejsou všední chvíle.

Važme si skautského kroje, pečujme o něj a mějme jej rády. Protože on nesvazuje, ale naopak spojuje skauty z celé Země.