Idea

Skautský zákon

1)  Skautka je pravdomluvná.

2)  Skautka je věrná a oddaná.

3)  Skautka je prospěšná a pomáhá jiným.

4)  Skautka je přítelkyní všech lidí dobré vůle a sestrou každé skautky.

5)  Skautka je zdvořilá.

6)  Skautka je ochránkyní přírody a cenných výtvorů lidských.

7)  Skautka je poslušná rodičů, představených a vůdkyň.

8)  Skautka je veselé mysli.

9)  Skautka je hospodárná.

10)  Skautka je čistá v myšlenkách, slovech i skutcích.

Spousta bodů, spousta slov. Ale zkus si na ně vzpomenout během běžného dne. Zkus s nimi srovnat svůj život. Není snadné se jimi řídit, v některých případech je to téměř nemožné. Ale pak jsou věci, které se dnes stávají denně a přitom jsou zcela zbytečné – a co hůř, zraňují lidi.

Vždyť kolikrát se setkáváme s tím, že někdo podvedl svého partnera s jiným. Že trápí učitelku, ačkoliv ta má svých problémů beztak dost. Že nakupuje předražené značkové prádlo z peněz rodičů, jen aby byl „in.“  Že lepí žvýkačky všude možně a – byť omylem – ve spěchu vráží do lidí.

Občas je fajn se na chvilku zastavit a zamyslet se, zda to či ono bylo nezbytné. A zda to bylo dobré.

Skautský slib

Slibuji na svou čest, jak dovedu nejlépe:

sloužit nejvyšší Pravdě a Lásce věrně v každé době,

plnit povinnosti vlastní a zachovávat zákony skautské,

duší i tělem být připravena pomáhat vlasti a bližním.

(k tomu mi dopomáhej Bůh)

Jak to vlastně je se skautským slibem? Nu, u nás se slibuje většinou druhý tábor, kterého se skautka účastní. Pochopitelně se najdou i výjimky (například dříve se slib odložil těm, které ještě nesplnily Nováčkovskou zkoušku).

Slib se skládá u slavnostního ohně – zahajovacího či závěrečného – a v ojedinělých případech na Vánoční besídce. Den předem se dotyčné vedoucí zeptá, zda si slib chce splnit, a trochu si s ní popovídá o významu, jaký ona formule pro slibující má. U ohně potom všichni povstaneme, slibující položí ruku se skautským pozdravem na českou vlajku a pronese tento slib.

Každá vidíme jinak nejvyšší Pravdu a Lásku, každá máme jiné povinnosti vlastní… všechny nás však spojuje přislíbená věrnost skautským zákonům, vlasti a lidem jako takovým. Zkus se nad svým slibem zamyslet. Znamená pro tebe něco…? Snažíš se mu dostát…? A jak se projevuje v běžném životě…?

Skautské heslo

Buď připraven!

V anglickém originálu zní „Be prepared!“ Možná je shoda začátečních písmen s iniciály lorda Badena Powella náhodná, kdo ví… O významu se dá diskutovat – na co má být vlastně skaut připraven? Nebo k čemu? A proč zrovna tato slova?

Denní příkaz

Každý den vykonám alespoň jeden dobrý skutek.

V dnešní uspěchané době není zrovna snadné denní příkaz plnit. Když zrovna někam nespěcháš, tak sedíš ve škole, či u počítače. A když zrovna ani nespěcháš, ani nesedíš, jen málokdy si vzpomeneš, že by bylo fajn něco dobrého vykonat. Ale i přesto to jde. Stačí se pořádně rozhlédnout kolem – doma, ve škole, cestou domů… příležitostí k dobrým skutkům najdeš dost a dost.
Vždyť stačí poodnést slimáka na okraj cesty, aby jej něco nepřejelo. Sebrat pár odpadků. Dát neznámému bez říkání náplast, když vidíš, že si ošklivě odřel nohu. Sebemenší dobrý skutek znamená mnoho. Třeba záchranu života slimáka. Spokojenost lidí při pohledu na čistý trávník. Překvapenou vděčnost v očích neznámého a jeho úsměv.

A to za tu drobnost stojí.